Staňte se
finančním poradcem

A ODSTARTUJTE SVOU NOVOU KARIÉRU
Práce ve finančním sektoru má jistou budoucnost, která je navzdory ekonomické situaci u nás i ve světě stabilní.
 
Lidé zkrátka vždycky budou potřebovat obydlí, ve kterém složí hlavu, a také budou potřebovat někoho, kdo jim se sehnáním místa pro život pomůže.

Ve spojení s realitami je dobrým řešením realitní makléř, který je schopný provést klienta celým procesem prodeje, nákupu nebo při jiném způsobu nakládání s nemovitostí.

Kdo je realitní makléř?

Realitní makléř nebo také zprostředkovatel je osoba, která zprostředkovává prodej či pronájem nemovitostí. Může se zaměřovat buď na rezidenční bydlení, nebo na komerční nemovitosti. Realitní makléř musí být bezúhonný. K práci makléře je nutné mít uzavřenou pojistnou smlouvu a odpovědnost za škodu. K podnikání v realitní oblasti je nově potřeba živnost vázaná a s tím spojená odpovídající kvalifikace. Jinak řečeno realitní makléř musí mít odpovídající vzdělání či kurzy.

Co by měl ovládat dobrý realitní makléř?

Makléř by měl být samostatný, ambiciózní, schopný a cílevědomý obchodník, který dbá na kvalitu svých služeb, záleží mu na spokojeném klientovi, kterému chce poskytnout ten nejlepší možný servis. „V dnešní době jsou představy majitelů nemovitostí o ceně nemovitosti vyšší, než bývá jejich reálná cena, takže se v nabídce většinou začíná výše a poté se postupně zlevňuje. Dobrý realitní makléř přitom dokáže cenu nemovitosti ‚vytáhnout‘ o 5 až 10 procent,“ prozradil realitní makléř Zbyněk Elznic z rakovnické pobočky RK Evropa. Jeho kolega Marek Otava z plzeňské pobočky k tomu dodává: „Ideální je, když se všechno výše zmíněné spojí a vy se stanete součástí splnění snu o bydlení vašeho klienta.“

Splňujete tyto požadavky?

Zbyněk Elznic, který se v oboru pohybuje čtvrtým rokem, vyjmenoval, jaké vlastnosti by podle něj měl mít dobrý realitní makléř: „Určitě by mu neměla chybět schopnost dobře komunikovat, profesionalita, férovost, empatie a slušnost. Realitní makléř by měl mít také chuť učit se nové věci, neměl by se sesypat z každého případného neúspěchu, a rozhodně by měl být časově flexibilní.“ Michal Miřejovský z brněnské pobočky RK Evropa ještě doplnil: „Za mě je potřeba mít i smysl pro obchod, slušné vystupování v každé situaci a samozřejmě mít všechny náležité zkoušky.“

Jak vypadá realitní proces?

Nejčastější zakázkou, kterou makléř řeší, je pronájem nebo koupě bytu. Jak takový proces probíhá, podrobně popisuje Zbyněk Elznic. „Koupě bytu začíná vyhledáním vhodné nemovitosti. Pak přichází na řadu odhad ceny, zasmluvnění, focení nemovitosti, příprava prezentace, podkladů (půdorysy, 3D skeny, videa), nesmí chybět také export nabídky na realitní servery a jiná média, domlouvání a samotná realizace prohlídek. Pokud ty jsou úspěšné, dojde na podpis rezervační smlouvy, následně na přípravu kupní smlouvy a její podpis. Celý proces je zakončen předáním nemovitosti a s tím spojenou asistencí s převodem energií. Toto je ideální průběh, samozřejmě se může stát cokoliv,“ vysvětlil makléř a dodal: „Zatím asi nejbláznivější situace, kterou jsem musel řešit, byla, když klient přišel na ověření podpisu s rok propadlým občanským průkazem.“

„Já zase nezapomenu na klientku, postarší dámu, která přišla do kanceláře na podpis kupní smlouvy bez jakéhokoliv dokladu totožnosti. Žádný nevlastnila, a tak si na pomoc pozvala sousedky, aby dosvědčily u notáře její totožnost,“ popsal Marek Otava, co také může realitní makléř při své práci zažít.

Výhody a nevýhody práce realitního makléře

Výhodou práce makléře, na čemž se ostatně většina realiťáků shoduje, je flexibilní pracovní doba. S tím ale souvisí jistá nevýhoda, jelikož se mnohdy stává, že telefon zvoní pozdě večer nebo o víkendu. Vzhledem k tomu, že je každá zakázka jiná, nehrozí stereotyp. A v neposlední řadě je na profesi realitního makléře lákavé i finanční ohodnocení, které může být opravdu nadstandardní. Makléři jsou placeni v závislosti na ceně zakázky, kterou se jim podaří dotáhnout do konce.

Odstartování kariéry v realitách je se stabilním partnerem snadné

Realitní kancelář Evropa byla založena coby ryze česká společnost v roce 1998 a dnes má více než 40 poboček. Zabývá se prodejem i pronájmem bytů, domů či komerčních prostor, prodejem pozemků i developerských projektů převážně v České republice a na Slovensku. Svoje zkušenosti a znalosti českého realitního trhu předává dál kolegům jednotlivých franšízových poboček.

„Nastoupila jsem začátkem tohoto roku, bez jakýchkoliv zkušeností v tomto oboru. Před dětmi jsme s partnerem měli vlastní restauraci. Po mateřské jsem přemýšlela, co bude dál, hledala jsem práci, kde budu opět v kontaktu s lidmi, ale nechtěla jsem do kanceláře ke stolu. Při práci realitního makléře spojím i své dva koníčky, kterými jsou bytový design a architektura. Uvítala jsem také možnost zorganizovat si práci podle svého času a mít možnost poznat Prahu a okolí,“ popsala své zkušenosti Lucie Klimovičová z pražské pobočky RK Evropa.

RK Evropa všem svým nově příchozím makléřům zajišťuje všechna povinná školení. „Přípravné kurzy Business Academy Evropa mne velmi motivovaly a posunuly v práci realitní makléřky,“ prozradila Lucie Klimovičová.

RK Evropa – partner pro odstartování kariéry v realitách

Chci se stát poradcem